آزمون تست شخصيت MMPI

از آنجايي كه دوستان دانشجو پس از فارغ التحصيلي و در زمان استخدام در بيشتر شركتهاي معتبر دولتي و غير دولتي احتمالا” با اين تست روانشناسي مواجه خواهند شد براي آشنايي با اين آزمون مطلب ذيل ارائه گرديده است .

 MMPI چيست ؟

 Minnesota Multiphasic Personality Inventory

 آزمون شخصیت چند وجهی مینه سوتا ( ام ام پی آی) در دهه 40 میلادی توسط دو تن از پژوهشگران دانشگاه مینه سوتای آمریکا به نامهای دکتر استارک هات وی و دکتر مک کینلی ارائه شد. فرم اولیه دارای 565 سئوال بله یا خیر بوده و در همه افرادی که بالای 16 سال بوده و یا حداقل کلاس 8 را گذرانده اند قابل اجراست. این آزمون را میتوان بصورت گروهی نیز انجام داد نتایج حاصل از پرسشنامه پس از محاسبه، بر روی یک نمودار نشان داده میشود. این نمودار شامل تعدادی مقیاس بالینی ( کلینیکال) و چند مقیاس روایی (اعتبار سنجی) میباشد.

 پس از موفقیت فرم نخستین آزمون، نسخه های ارتقاء یافته ای از آن در سالهای اخیر ارائه شده است. MMPI-2 در سال 1989 انتشار یافت که تعدادی مقیاسهای جدید به آن اضافه شده است، دارای 567 سئوال بوده و مختص بالغین بالای 18 سال میباشد. MMPI-A در سال 1992 برای نوجوانان منتشر شد و شامل 478 سئوال است.

اهميت MMPI ؟

این واقعیت که MMPI و MMPI2 رایج ترین وسیله روانشناختی شخصیت سنجی است و در نوع خود بیش از هر آزمونی مورد تحقیق قرار گرفته است بدون تردید یکی از امتیازات برجسته آن است و هر ساله چند صد مقاله تحقیقی در مورد MMPI نوشته میشود که بطور گسترده در مطالعات پژوهشی و بالینی مورد استفاده قرار میگیرد.

 این تست نقش مهمی در تعیین مشکلات اجتماعی، شخصی و رفتاری در بیماران روانی دارد و اطلاعات باارزشی در جهت تشخیص و درمان بیماران در اختیار پزشک قرار میدهد.

از نقاط قوت MMPI، ماهیت غیر نظری آن است، خصوصیتی که احتمال مفید بودن آنرا در طیفی گسترده افزایش میدهد. وجود مقیاسهای اعتباری که برای ارزیابی نگرش نسبت به شرکت در آزمون طرح ریزی شده اند علاوه بر اطلاعات شخصیتیو بالینی یک مزیت مشخص MMPI است که موجب برتری آن بر بسیاری از ابزارهای شخصیت سنجی دیگر شده است.

تعدادی از موارد استفاده MMPI به شرح زیر است:

– در امور قضایی و اصلاح تبهکاران

– ارزیابی بیماریهای همچون بیماری استرس پس از ضربه (PTSD) ، افسردگی بالینی و اسکیزوفرنی

– یافتن کاندیدهای مناسب جهت موقعیتهای اجتماعی که با سلامت جامعه در ارتباطند. مانند کارکنان انرژی هسته ای، افسران پلیس، خلبانان هواپیما و سایر موارد.

–  ارزیابی بیماران روانی و انتخاب رویکرد درمانی مناسب

– مراکز مشاوره دانشگاهها

– ازدواج و مشاوره خانواده

– سازمانهای استخدامی

 نرم افزار  MMPI Profiler

تهیه پروفایل از پاسخنامه آزمون کار ساده ای نیست و نیاز به صرف وقت و دقت فراوان دارد. برای محاسبه 11 مقیاس موجود در آزمون فارسی، باید 11 بار کلید جوابها بر روی پاسخنامه قرار گرفته و تعداد پاسخهای صحیح شمرده شود. سپس بر روی نمودار ترسیم گردد. اشتباه در هر کدام از مراحل شمارش پاسخها و یا ترسیم آنها میتواند نتیجه آزمون را تغییر دهد. این اشتباهات بخصوص در پروژه های تحقیقاتی  که تعداد زیادی نمونه در زمان کمی آنالیز میشود بیشتر نمایان میگردد.

 در سال 1374 که مشغول به تحقیق در موردی خاص بر روی تعداد زیادی نمونه بودیم، ناچار تصمیم به تولید نرم افزاری کامپیوتری برای افزایش سرعت و دقت کار گرفتیم و آنرا با زبان فاکس پرو آماده کردیم. نتیجه عالی کار باعث شد تا آنرا تکمیل کرده و سپس به سیستم  ویژوال ارتقاء دهیم (تصویر پایین).

نسخه فوق فقط بصورت خصوصی مورد استفاده قرار میگرفت ولی نهایتا نسخه جدید که در آن از  آخرین تکنولوژیهای برنامه نویسی مایکروسافت  (COM+, GDI+, DotNet) استفاده گردیده است تهيه گرديد .

جهت رويت و دانلود آزمون ۷۱ سوالي MMPI       اینجا کلیک کنید  

جهت دانلود رايگان نرم افزار MMPI    اینجا کلیک کنید       

نحوه اجراي آزمون

پس از نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر، آیکن مخصوص آن بر روی صفحه اصلی ظاهر میگردد. با دبل کلیک بر روی آیکن، برنامه را اجرا نمایید. 

برای مشاهده سئوالات آزمون، به منوی بالای برنامه رفته و تنظیمات را باز کنید. سپس گزینه نمایش سئوالات را فعال نمایید.

را در پایین صفحه اصلی برنامه مشاهده کنید.

پاسخها باید بصورت بله یا خیر باشند، در نوار شماره سئوال که با رنگ زرد مشخص است میتوانید برای جواب بله از کلید 1 و برای جواب خیر از کلید 0 صفحه کیبورد استفاده کنید.

در نهایت پس از پاسخ دادن به تمامی سئوالات و وارد کردن سن و جنس خود، بر روی دکمه پروفایل کلیک کنید تا نتیجه را بصورت نمودار مشاهده نمایید.

ظاهر شدن نتجه ممکن است چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. توجه داشته باشید که برای دیدن نتیجه آزمون حتما باید به اینترنت متصل باشید.

نمره گذاری آزمون MMPI

نمره گذاری این پرسشنامه در دو دسته از مقیاسها صورت می‌گیرد. یک دسته مقیاسهای روانی را شامل می‌شود که قبل از تفسیر و نمره گذاری مقیاسهای بالینی نمره گذاری و تفسیر می‌شود. مقیاسهای روانی شامل مواردی است که احتمال اینکه فرد به برخی از سوالات دروغ گفته باشد، یا جنبه‌های دفاعی به خود گرفته باشد را مشخص می‌کند. همچنین با استفاده از برخی میزانهای این مقیاس می‌توان تعیین کرد که آیا فرد در طول پاسخدهی به آزمون تلاش داشته خود را بهتر و خوبتر جلوه دهد یا بدتر. بر همین اساس نمرات آزمودنی در مقیاس بالینی نیز مورد تعبیر و تفسیر قرار می‌گیرند.

مقیاسهای بالینی به خصوصیات شخصیتی فرد در ابعاد مختلف می‌پردازد. این مقیاسها در فرم 71 سوالی کاهش پیدا کرده‌اند. مقیاسهای باقیمانده شامل موارد زیر است:

 • مقیاس HS یا هیپوکندریا : به خصوصیاتی اشاره دارد که حول و حوش خود بیمار انگاری فرد دور می‌زنند. افرادی که نمرات بالایی در این مقیاس می‌گیرند، توجه فزاینده‌ای به مشکلات جسمی خود دارند و اغلب احساس بیماری و ناراحتی می‌کنند، بدون اینکه واقعا مشکل خاص جسمی داشته باشند.
 • مقیاس D یا افسردگي  : نمره فرد در این مقیاس میزان افسردگی فرد را نشان می‌دهد.
 • مقیاس Hg یا هیستری : تمایل به جلب توجه و واکنشهای نمایش گونه را نشان می‌دهد.
 • مقیاس Pd یا سایکوپاتیک : واکنشهای ضد اجتماعی آزمودنی را نشان می‌دهد.
 • مقیاس Pa یا پارانویا : میزان اعتماد یا بی‌اعتمادی فرد را نسبت به دیگران می‌سنجد. افرادی که نمرات بالایی در این مقیاس دارند، افرادی هستند که اعتماد کلی به دیگران دارند و افکار و رفتار آنها حاکی از سوظن شدید است.
 • مقیاس PT یا پیکاستنی : به خستگی و ضعف روانی فرد اشاره دارد.
 • مقیاس SC یا اسكيزوفرني : وجود علائم سایکوتیک را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 • مقیاس Ma یا مانيا  : علائم مورد سنجش در این مقیاس بر عکس افسردگی است. افرادی که نمرات بالاتری در این مقیاس کسب می‌کنند، شادتر و پرانرژی‌تر هستند که در برخی درجات بالا به عنوان یک اختلال شناخته می‌شود.

تفسیر آزمودن MMPI

برای تفسیر کامل آزمون MMPI وجود تجربه عملی با افراد و بیماران و اجرای آزمون ضروریست. معمولا با رسم پروفایل نمرات آزمودنی در مقیاسهای بالینی و روانی به ترتیب بالاترین نمرات فرد در مقیاسهای بالینی ، تعیین و کدبندی لازم انجام می‌شود. چندین ترکیب مختلف از کدبندی‌ها در تفسیر آزمون MMPI ارائه شده است، ولی مسلم است که تفسیر نهائی تنها با استناد به این رمزها و کدبندی‌ها انجام نمی‌شود و کلیه نمرات فرد در مقیاسهای بالینی و روانی و شیوه پاسخدهی به آزمون مدنظر قرار می‌گیرد.

البته تفسير آزمون MMPI کاری تخصصی بوده که بایدتوسط روانشناس ویا فردخبره صورت گیرد.

جهت راهنمايي بيشتر تفسير آزمون  ؛ مقاله ارزيابي و آزمون نگري روانشناختي -دكتر خداياري استاد دانشگاه تهران – را از اینجا     دانلود كنيد

حجم فايل  3.5mg

23 دیدگاه در “آزمون تست شخصيت MMPI

  1. ضمن تشكر/ كتابي كه جهت دانلود قرار داده شده است براي تفسير آزمون مفيد بوده و مورد استفاده دانشجويان قرار گرفته است اما پي گير تهيه خلاصه كليد تست هستم كه به محض دريافت جهت دانلود قرار خواهد گرفت . / ميربد

 1. متاسفانه لينك دانلود مقاله ارزیابی و آزمون نگری روانشناختی -دکتر خدایاری استاد دانشگاه تهران خراب مي باشد و امكان دانلود ندارد در صورت امكان اين مقاله و همچنين خلاصه كليد تست ها را براي من ايميل كنيد من به زودي براي آزمون استخدامي به آن احتياج دارم

 2. سلام.لینک دانلود مقاله ارزیابی و آزمون نگری روانشناختی -دکتر خدایاری استاد دانشگاه تهران خراب می باشد و امکان دانلود ندارد در صورت امکان این مقاله و همچنین خلاصه کلید تست ها را برای من ایمیل کنید . متشکرم

 3. با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
  من نرم افزار رو دانلود کردم ولی در شروع کار سوالها به صورت علامت سوال هستند و دیگر گزینه ها را نشان نمیدهد.اشکال چیست؟با تشکر از وقتی که میگذارید.

 4. سلام . روزتون بخیر. مرسی بابت مطالب خوبتون،ببخشید آقای میربد لینک دانلود نرم افزار مینه سوتا خرابه نمیتونم دانلودش کنم، تشکر میکنم اگه بازنگری کنید.سپاس

 5. با سلام
  آیا این تست ها مستند هستند؟
  شما مطمئنید به اصلاتشون؟
  من خواهرم از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اما تائید نکرد؟
  میشه مصاحبتی با هم داشته باشیم
  باتشکر یاس

 6. به نظرم خيلي خوب و مفيده خصوصا براي كساني كه نميتونن برن مركز مشاوره براي گرفتن اين تست ، به شرط اينكه جوابش رو برامون ايميل كنيد باتشكر

 7. با سلام
  لینک دانود نرم افزار mmpi معیوب می باشد لطفا درست کنید بتونیم دانلود کنیم
  بشدت به نرم افزارش نیاز دارم
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *